Tuesday 18 September 2012

RPH BMM3105 2 Kesenian


Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3

Tarikh : 18 September 2012
Masa : 60 minit
Bilangan murid : 28 orang
Tema : Kesenian dan kebudayaan
Tajuk : Kesenian
Objektif : 
Pada akhir pelajaran, murid akan dapat:
i. Mengenal pasti isi penting dan menyusun isi penting berdasarkan bahan rangsangan.
ii. Menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam teks.
Fokus Utama :
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
Aras : 2 (i) Mengimbas maklumat yang sesuai daripada teks untuk menyokong fakta.
Fokus Sampingan :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras : 2 (i) Membaca lancar teks bahan sastera dengan sebutan, intonasi
dan gaya penyampaian yang betul.

Sistem Bahasa :
1. Morfologi : kata kerja.
2. Sintaksis : ayat tanya.


Pengisian Kurikulum:
a. Ilmu : Kajian Tempatan.
b. Nilai Murni : Kerajinan, patriotisme dan semangat bekerjasama.
c. Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran berfikir, pembelajaran konstruktivisme, menganalisis dan kecerdasan pelbagai.
Pengetahuan Sedia ada:
- tahu kata kerja.
- mengetahui serba sedikit mengenai kebudayaan yang ada di Malaysia.
Bahan Bantu Mengajar:
Kompang
Lembaran kerja
Kad kata kerja



Masa/Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pelajaran

Catatan
Set Induksi
(5 minit)

Tayangan kebudayaan melalui klip video youtube.


1.    Apakah nama alat muzik yang dimainkan?

-       kompang



· Guru menayangkan persembahan kebudayaan kepada murid-murid.

. Bersoal jawab tentang video yang ditunjukan.

. Murid mencuba menjawab pertanyaan guru.

· Guru mengaitkan tajuk pelajaran.

Strategi:
Soal jawab


Nilai:
Semangat bekerjasama

Langkah 1
(15 minit)

Batik Malaysia
Cara-cara membuat Batik
     . mengecap
     . melakar
     . mencanting
     . mencelup



- Mencari maklumat dalam internet melalui alamat yang diberikan.
- Menerangkan secara lisan cara-cara membuat tikar mengkuang melalui alamat web yang diberikan.
. menyenaraikan kata kerja dalam web.




https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhB-LYW2kGoSjrfo14HaY6oquq3UulySiTs9bUWbU6Zt8-mYl9QwMmLJSLVUZeFYFVWdKyUSsBu3Rx402QrLWGKy8pzdRxBjIw4VSKM6JjnhdifRjnIuC-sWwoOvDuRJgGoN_AfdN38O1gL/s320/436074646_aee2b6c0e4.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjmFHajPPjKMdIhtSYUf5S_1PiGIDV1vemeXpK9zAZqDj8LqC0ouz5B8juPXMlZmDi-E0QaDc7ifhWdBP5eHiy_o0X1nCsMfd996vq6EYOQ_c35vT1g9aRLG0zh0TC0nlptDdcb42pH6jwH/s320/batik+malaysia.jpg

Penyerapan nilai:
 -kerjasama          
 -toleransi
Langkah 2
(15 minit)

Tikar Mengkuang
Cara-cara membuat tikar mengkuang.
      - menetak
      - dibelah
      - dilayur
      - melurut
      - menganyam

- mencari maklumat dalam internet melalui alamat yang diberikan.
- Menerangkan secara lisan cara-cara membuat tikar mengkuang melalui alamat web yang diberikan.
- menyenaraikan cara-cara membuat tikar mengkuang.

http://2.bp.blogspot.com/_3Lbi16h8MrM/TEk4P--z2NI/AAAAAAAABPQ/I45rGLIDeCI/s1600/pa1.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_3Lbi16h8MrM/TEk36ekugTI/AAAAAAAABPA/s_DXx51F6pc/s1600/pa3.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_3Lbi16h8MrM/TEk413GIxrI/AAAAAAAABPY/m8uXzhmKzYk/s1600/aktiviti+menganyam.jpg
KBT
-Kemahiran menulis
Nilai:
-Mencintai Alam Sekitar.
Langkah 3
(15 minit) 

Permainan Gasing
Cara-cara bermain gasing
   . melilit
   . memusing
   . memangkah
   . mengangkat
         
- Membaca maklumat dalam laman web yang diberikan.
- Murid mencari maklumat melalui alamat web yang dinyatakan.
- menyatakan cara-cara bermain gasing.


Melilit-2
melilit1
GASING
memangkah

- Kemahiran berfikir
- Menjana idea

Penutup
(5 minit)

-Klip video
   . kompang
   . gasing
    . wau
    . batik
    . tikar mengkuang

- Murid-murid menonton semula klip video persembahan kompang
- Guru menerangkan bahawa banyak kesenian dan kebudayaan di Negara kita.
- Guru merumuskan pelajaran dengan menyatakan nilai-nilai kebudayaan kita.
BBM:
-Klip video
 KBT:
- Kemahiran berfikir
Nilai:
Mencintai kebudayaan kita


http://www.mediafire.com/view/?albfr8ifvnpwdu9


password : 12345678

1 comment:

  1. Rph yang pasti boleh dijadikan contoh terbaik. Tahniah,cikgu ! Teruskan usaha murni anda..

    ReplyDelete